Menu
New Page 2

 

 

 آدرس: میدان آزادی -خیابان آزادی -روبروی دانشگاه شریف -جنب کوچه اسدالهی -گاراژ زمانی-پلاک10

تلفن همراه : آقای شاملو 09125628818  _ 02166001679بررسی اپل وکترا | پارسی لند

تعمیر گیربکس اتوماتیک

دنیای‌خودرو: تعمیر گیربکس اتومات - دهه 90 میلادی، یاد‌آور واردات خودروهایی بود که حالا خاطر‌ات خوش از آنها به جای مانده است. برندهای مختلف از سرتاسر اروپا و آسیا وارد بازار ایران شدند. برخی از این برندها تجدید خاطره کردند و برخی از برندها هم همانند هیوندای برای مطرح کردن خود پا به بازار ایران نهادند. به هر حال بازار در آن زمان رونق خاصی داشت و البته نو نوار هم شده بود. در آن سال‌ها برند آلمانی - آمریکایی اپل حضور پر رنگی در بازار ایران داشت چرا که در سه کلاس مختلف خودروهایی را عرضه می‌کرد در کلاس‌هاچ‌بک‌های کوچک شهری کورسا در بازار یکه‌تازی می‌کرد و در کلاس سدان‌های بزرگ و کوچک خانوادگی نیز آسترا و وکترا حضور داشتند. 

تولد وکترا
وکترا خودرویی در کلاس سدان‌های خانوادگی بزرگ است که برای اولین بار در سال 1988راهی بازار‌های جهانی شد. این خودرو با نام‌های هولدن وکترا، واکسهال وکترا و شورولت وکترا نیز به تولید رسیده و راهی بازار شده است.
وکترا در دو مدل‌ هاچ‌بک و صندوقدار قابل سفارش بود و موتورهای در نظر گرفته شده برای آن نیز 1.4،1.6،1.8،2.0 لیتر چهار سیلندر و 2.5 لیتری شش سیلندر در نظر گرفته شده بود. همچنین موتورهای دیزل 1.7 لیتری نیز بر روی این خودرو قابل سفارش بود. گیربکس‌های قابل سفارش نیز 5 و 6 سرعته دستی و 4 سرعته اتوماتیک بودند. تولید این نسل از وکترا در سال 1995 به پایان رسید. این نسل از وکترا در بازار ایران حضوری پر رنگ داشت.
با پایان تولید نسل اول، وکترای نسل دوم با چهره‌ای جدید روانه بازار شد خودرویی که در نمای عقب بی‌شباهت به نسل اول نبود اما به طور کلی دگرگون شده بود. موتورهای در نظر گرفته شده برای این نسل نیز همانند نسل قبل بودند.
تولید دومین نسل از وکترا در سال2000 به پایان رسید و این خودرو وارد مرحله جدیدی از تولید شد و این اتفاق دو سال بعد افتاد و خودروی دگرگون شده وکترا راهی بازار‌های جهانی شد با این تفاوت که این بار سه موتور 2.8،3.0 و 3.2 لیتری شش سیلندر نیز به سبد موتورهای وکترا افزوده شده بود. تولید نسل سوم وکترا نیز تا سال 2008 ادامه داشت و از سال 2008 تاکنون مدلی جدید از این خودرو معرفی نشده است.

معایب و محاسن‌
اپل وکترا همانند دیگر خودروهای آلمانی از کیفیت بالای ساخت بهره می‌برد. این خودرو یکی از کم استهلاک‌ترین‌های بازار آن زمان به حساب می‌آید. در خصوص کشف نقاط ضعف وکترا به سراغ تعمیرکاران مختلف اپل رفتیم. همگی به اتفاق بر این عقیده‌اند که این خودرو نقطه ضعفی ندارد و عمده مشکلات آن به جعبه فرمان مربوط می‌شود که بوش گشاد می‌کند اما یکی دیگر از ایراداتی که ممکن است به وجود آید و بارها دیده شده، فرسوده شدن زودهنگام تایپیدها است که مربوط به انگشتی روی سوپاپ‌ها می‌شود.
وکترا خودرویی کم مصرف با شتاب و سرعت زیاد است. این خودرو از صندلی‌های راحت و با کیفیتی بهره می‌برد. قطعات به کار رفته در کابین خودرو به قدری با کیفیت هستند که از زمان تولد تاکنون توانسته‌اند به بهترین شکل حالت خود را حفظ کنند. وکترا همانند دیگر خودروهای آلمانی از هندلینگی بالا برخوردار بوده و پیچ‌های تند را با کمترین تنش پشت‌سر می‌گذارد. ایمنی بالا نیز از دیگر خصیصه‌های این خودروی جان سخت است. قطعات آن دوام بالایی دارند و این دوام را می‌توان از نمونه‌هایی که در خیابان‌ها تردد دارند و در شرایط مناسبی قرار دارند جست‌وجو کرد.

تعمیر گیربکس اتوماتیک
‌وکترا خودرویی نرم و خانوادگی است که با آن می‌توان در مسیرهای طولانی بیشترین لذت را تجربه کرد. در مسیرهای صاف می‌توان با آن سرعت‌های بالا را بدون کمترین استرسی تجربه کرد چرا که خودرو در این شرایط ارتفاع کمی با زمین پیدا می‌کند و زاویه چرخ‌ها نیز تغییر ‌می‌کند روی هم رفته وکترا خودرویی مناسب است که توانمندی‌های بالایی دارد. قطعات موتور و گیربکس این خودرو با دوو ‌اسپرو مشترک است و شباهت‌های زیادی از نظر فنی با یکدیکر دارند. عملکرد گیربکس قابل قبول بوده اما همانند دیگر محصولات اپل کلاچ سفتی دارد به طوری که ترافیک‌های سنگین خیلی زود راننده را خسته خواهد کرد. عملکرد گیربکس اتوماتیک آن نیز قابل قبول بوده و استهلاک پایینی دارد هر چند که کمی تاخیر در تعوبض‌دنده‌ها را در آن شاهد هستیم. لازم به ذکر است که نمونه‌های اتوماتیک آن در بازار محدود هستند و برای یافتن آنها زمان زیادی را می‌بایست صرف کرد.

بازار قطعات
یکی از مشکلاتی که خودروهای دهه 90 با آن دست و پنجه نرم می‌کنند ذهنیت مردم در مورد کمبود قطعات آنها در بازار است که البته تا حدودی درست است.
در این خصوص به سراغ محمدعلی یوسفی رفتیم. وی فروشنده لوازم یدکی اپل در خیابان سورناست خیابانی که یکی از معروف‌ترین و بزرگترین نمایشگاه‌های اپل در آن قرار دارد. وی در خصوص قطعات وکترا چنین می‌گوید: وکترا خودروی کم استهلاکی است که دارندگان آن بیشتر برای تعویض لوازم مصرفی به ما مراجعه می‌کنند. قطعات آن در حال حاضر با توجه به شرایط ارز همانند سابق فراوان نیست اما دارندگان آن با مشکل رو به رو نمی‌شوند چرا که در بازار یافت می‌شود. قیمت قطعات نیز کمی افزایش داشته و گران‌تر شده‌اند. قطعات فنی وکترا در بازار یافت می‌شود و بیشتر قطعات بدنه کمی نایاب است که می‌توان آن‌ها را در نمونه‌های استوک خریداری کرد. به عنوان مثال درب صندوق و با درب‌های جانبی در بازار یافت نمی‌شوند از این‌رو می‌بایست در بازار استوک فروش‌ها آنها را جست‌و‌جو کرد.

نکات جالب
یکی از نکاتی که می‌توان در هنگام خرید به آن توجه داشت این است که قفل کمربند اپل راهی برای شناخت خودروی تصادفی با غیر‌تصادفی است به طوری که اگر وکترا تصادف کرده باشد از قفل کمربند آن یک کارت زرد رنگ بیرون می‌آید چرا که صندلی تمام خودروهای اپل دارای جک بوده و در هنگام تصادف جک زیر صندلی عمل می‌کند پس با دیدن این کارت زرد رنگ می‌توان اپل‌های تصادفی را از غیر تصادفی تشخیص داد.

تعمیر گیربکس اتوماتیک