Menu
New Page 2

 

 

 آدرس: میدان آزادی -خیابان آزادی -روبروی دانشگاه شریف -جنب کوچه اسدالهی -گاراژ زمانی-پلاک10

تلفن همراه : آقای شاملو 09125628818  _ 02166001679

  تعمیر گیر بکس اتوماتیک

 تعمیر گیربکس اتومات - با پیشرفت علم و تکنولوژی و نیاز روز افزون خودرو‌ها به بهینه سازی و بازدهی بالاتر، مدام تکنولوژی‌های تازه‌تر در زمینه جعبه دنده‌های اتوماتیک در حال عرضه هستند که بسیاری از این تکنولوژی‌ها بر اساس همین نوع جعبه دنده‌های اتوماتیک ساده و با افزوده شدن چند قطعه مکانیکی و الکترونیکی و هیدرولیکی عمل کرده و بعضی از آنها از پایه و اساس با این گیربکس‌های اتوماتیک معمولی تفاوت دارند.

تفاوت انواع گیربکس های اتوماتیک خودرو در چیست؟

 چرا برخی چابک و برخی کند عمل می کنند/ گیربکس CVT و AMT به چه معناست

به گزارش عصر ایران در این مطلب به بررسی انواع CVT و AMT و همچنین اصطلاحات تیپ ترونیک و شیفت ترونیک می‌پردازیم.

جعبه دنده‌هایCVT

هنگامی که در یک خودرو و در شرایط عادی راننده اقدام به تعویض دنده می‌کند این عمل در گیربکس موجب درگیر شدن دو چرخ دنده با اندازه‌ها و تعداد دندانه‌های متفاوتی می‌شود.

درگیر شدن این چرخ دند‌ه‌های متفاوت سبب بوجود آمدن ضریب دنده‌های گوناگون (متناسب با تعداد دندانه‌ها و قطر چرخ دنده) می‌شود و گشتاور و دور بر اساس این ضریب دنده از موتور به چرخ‌ها منتقل می‌شود.

این نحوه درگیری چرخ دنده‌ها در جعبه دنده‌های دستی کاربرد دارد که در نمونه‌های اتوماتیک این نسبت دنده‌ها بوسیله درگیر شدن چرخ دنده‌های خورشیدی و سیاره‌ای و قفسه نگهدارنده و چرخ دنده رینگی ایجاد می‌شود اما در جعبه دنده‌های CVT خبری از این چرخ دنده‌های خورشیدی و سیاره‌ای و... نیست بلکه تکنولوژی و فرآیند نوینی در حال رخ دادن در زیر پوسته این سیستم‌های انتقال قدرت است.

تعمیر گیر بکس اتوماتیک
نمونه از گیربکس اتوماتیک CVT


تفاوت انواع گیربکس های اتوماتیک خودرو در چیست؟

 چرا برخی چابک و برخی کند عمل می کنند/ گریبکس CVT و AMT به چه معناست

CVT مخفف عبارت Continuously Variable Transmission و به معنای سیستم انتقال قدرت متغیر پیوسته است.

استفاده از این نوع سیستم انتقال قدرت به سرعت در حال رشد بوده و کارخانجاتی مانند رنو، نیسان، جنرال موتورز، فولکس واگن و... در حال استفاده و تحقیق و توسعه این نوع از سیستم‌های انتقال قدرت هستند.

اجزا اصلی تشکیل دهنده سیستم انتقال قدرت از نوع CVT عبارتند از پولی ورودی (محرک)، پولی خروجی (متحرک) و تسمه مخصوص از جنس فلز یا پلاستیک.


هرکدام از پولی‌های محرک و متحرک (ورودی و خروجی) از دو مخروط تشکیل شده‌اند که این مخروط‌ها می‌توانند در راستای محوری که روی آن نصب شده‌اند حرکت کنند و به هم نزدیک و دور شوند بر روی این دو پولی تسمه‌ای که بعضا دارای سطح مقطع V شکل است، قرار می‌گیرد.

زمانی که دو مخروط تشکیل دهنده هر پولی به هم نزدیک می‌شوند به دلیل سطح شیبدار مخروط‌ها تسمه بر روی سطح شیبدار مخروط حرکت کرده و به سمت بالا رانده می‌شود. با این عمل در واقع شعاع پولی که تسمه با آن در تماس است افزایش می‌یابد. زمانی که دو مخروط از هم فاصله بگیرند عرض پولی بیشتر شده و تسمه پایین می‌رود و بین دو سر مخروط قرار می‌گیرد یا این عمل شعاع پولی که تسمه روی آن متصل است کاهش می‌یابد.

زمانی که دو پولی که هرکدام از دو مخروط متحرک تشکیل شده‌اند عرض خود را از طریق جابجایی مخروط‌ها تغییر می‌دهند، بینهایت شعاع پولی ایجاد می‌شود و همانطور که میدانیم نسبت میان شعاع پولی ورودی و خروجی سبب ایجاد بینهایت ضریب دنده می‌شود به همین دلیل زمانی که خودرو در حال حرکت است با افزایش یا کاهش سرعت عرض این پولی‌ها کم و زیاد شده و و نسبت دنده‌ای را متناسب با وضعیت حرکتی خودرو ایجاد می‌کند.

به همین دلیل است که گفته می‌شود بر خلاف سایر جعبه دنده‌های اتوماتیک و دستی که تعداد محدودی ضریب دنده را تولید می‌کنند، در جعبه دنده‌های CVT بی نهایت نسبت دور ایجاد می‌شود که این امر سبب از بین رفتن شوک و تغییر دور‌های ناگهانی ناشی از تعویض دنده‌ها می‌گردد و به صورت پیوسته و متغیر در هر لحظه ضریب دنده مناسب انتخاب می‌شود.
.
از جمله مزایا استفاده از این نوع سیستم‌های انتقال قدرت می‌توان به کاهش مصرف سوخت تا بیش از 18 درصد نسبت به گیربکس‌های خودکار معمولی، انتقال روان‌تر و یکنواخت‌تر قدرت موتور، کارایی دینامیکی بهتر، شتابگیری بهتر، کارکرد دائمی موتور در بهینه‌ترین دور که ضمن کمک به سلامت موتور موجب کاهش مصرف سوخت می‌شود.

جعبه دنده‌های AMT

AMT مخفف شده عبارت Automated Manual Transmission به معنای سیستم انتقال قدرت دستی اتوماتیک شده است.
این نوع از گیربکس‌ها در واقع راحتی استفاده از گیربکس‌های اتوماتیک را به ویژه در ترافیک‌های شهری برای راننده به ارمغان می‌آورند در حالی که پیچیدگی و هزینه بالای گیربکس‌های اتوماتیک را ندارند.

در واقع این نوع از سیستم‌های انتقال قدرت همان گیربکس‌های دستی هستند که عمل کلاچ‌گیری و تعویض دنده در آنها بوسیله یک مجموعه الکترونیکی و مکانیکی صورت می‌پذیرد.

AMT‌ها از اجزای اصلی شامل واحد انتخاب حالت دنده، واحد کنترل کننده الکترونیکی ECU، دریچه گاز برقی(مبدل دریچه گاز برقی)، عملگر‌های برقی تعویض دنده و کلاچ گیری تشکیل شده‌اند.

در این نوع از سیستم‌های انتقال قدرت راننده می‌تواند با قرار دادن اهرم تعویض دنده در حالت مخصوص به تعویض دستی، شخصا اقدام به تعویض دنده‌ها کند و همچنین می‌تواند با قرار دادن در حالت اتوماتیک این کار را به مجموعه الکترونیکی و مکانیکی تعبیه شده بسپارد.

هنگامی که راننده اهرم تعویض را در حالت اتوماتیک قرار می‌دهد واحد کنترل الکترونیکی به کلاچ برقی دستور می‌دهد و عملیات کلاچ‌گیری انجام می‌شود، سپس واحد تعویض دنده برقی اقدام به درگیر کردن گیربکس دستی در دنده یک می‌کند، اما کماکان سیستم کلاچ برقی عملیات کلاچ گیری را ادامه می‌دهد(مشابه حالتی که خودرو را در دنده یک قرار داده و پدال کلاچ را پایین نگه داریم). سپس زمانی که راننده اقدام به فشردن پدال گاز می‌کند بر اساس دور موتور و موقعیت دریچه گاز، کلاچ برقی اقدام به درگیر کردن مجموعه دیسک و صفحه کرده و خودور شروع به حرکت می‌کند.

تعمیرات گیربکس اتوماتیک

دانلود آهنگ های جدید - دانلود آهنگ های جدید تاپصدا - تاپصدا تبادل لینک هوشمند
RSS
گیربکس دو کلاچه چیست

گیربکس دو کلاچه چیست

هم Audi هم Porsche مفهوم دو کلاچه را در طرح های خود مد نظر قرار دادند هرچند که استفاده این شرکت ها از سیستم دو کلاچه تنها به ماشین های مسابقه محدود شد. Porsche Dual Klutch یا PDK شامل مدل های مسابقه ای ۹۵۶ و ۹۶۲ C بودند.در سال ۱۹۸۶
Read More
RSS
 مجموعه دنده های سیاره ای و نسبت انتقال دور:
مجموعه دنده های سیاره ای و نسبت انتقال دور:
Read More
Categories: | Tags: تعمیر گیربکس اتومات , تعمیر گیربکس اتوماتیک | Comments: (0) | View Count: (1352)
گیربکس اتوماتیک چگونه کار می کند؟
گیربکس اتوماتیک چگونه کار می کند؟
Read More
Categories: | Tags: تعمیر گیربکس اتومات , تعمیر گیربکس اتوماتیک , گیربکس اتوماتیک چگونه کار می کند؟ | Comments: (0) | View Count: (720)
آیا روغن گیربکس اتوماتیک مادام العمر می باشد ؟
آیا روغن گیربکس اتوماتیک مادام العمر می باشد ؟
Read More
Categories: | Tags: تعمیر گیربکس اتوماتیک , تعمیر گیربکس اتومات | Comments: (0) | View Count: (1110)
گیربکس (Transmission) (ویدئو)
گیربکس (Transmission) (ویدئو)
Read More
Categories: | Tags: تعمیر گیربکس اتوماتیک , تعمیر گیربکس اتومات , گیربکس (Transmission) (ویدئو) | Comments: (0) | View Count: (564)
رانندگی با گیربکس اتوماتیک
تعمیر گیربکس اتومات
Read More
Categories: | Tags: تعمیر گیربکس اتومات , تعمیر گیربکس اتوماتیک | Comments: (0) | View Count: (1138)
رانندگی در ترافیک و سربالایی
تعمیر گیربکس اتومات
Read More
Categories: | Tags: تعمیر گیربکس اتومات , تعمیر گیربکس اتوماتیک , رانندگی در ترافیک و سربالایی | Comments: (0) | View Count: (13465)
مکانیزم گیربکس های اتوماتیک
مکانیزم گیربکس های اتوماتیک
Read More
Categories: | Tags: تعمیر گیربکس اتوماتیک , تعمیر گیربکس اتومات , مکانیزم گیربکس های اتوماتیک | Comments: (0) | View Count: (589)
تعویض روغن گیربکس اتوماتیک با دستگاه ساکشن
تعویض روغن گیربکس اتوماتیک با دستگاه ساکشن
Read More
Categories: | Tags: تعمیر گیربکس اتوماتیک , تعمیر گیربکس اتومات , تعویض روغن گیربکس اتوماتیک با دستگاه ساکشن | Comments: (0) | View Count: (2654)
برتری‌های سیستم انتقال قدرت دستی نسبت به سیستم اتوماتیک:
برتری‌های سیستم انتقال قدرت دستی نسبت به سیستم اتوماتیک:
Read More
Categories: | Tags: تعمیر گیربکس اتومات , تعمیر گیربکس اتوماتیک , برتری‌های سیستم انتقال قدرت دستی نسبت به سیستم اتوماتیک: | Comments: (0) | View Count: (576)
22

پرفورمنس

posted on
پرفورمنس
پرفورمنس
Read More
Categories: | Tags: تعمیر گیربکس اتومات , تعمیر گیربکس اتوماتیک , پرفورمنس | Comments: (0) | View Count: (517)
Page 1 of 2FirstPrevious[1]2NextLast